Konkurs na stałą ekspozycję w nowej siedzibie Muzeum Ślaskiego w Katowicach - Mono Design
20283
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-20283,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,vertical_menu_transparency,vertical_menu_transparency_on,select-theme-ver-2.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Konkurs na stałą ekspozycję w nowej siedzibie Muzeum Ślaskiego w Katowicach

Pracownia projektowa Mono podejmuje się nietypowych zadań. Dotyczy to zarówno projektowania awangardowych wnętrz apartamentów czy  domów w Krakowie, Katowicach i na terenie Śląska, jak i biur, punktów usługowych itp. Poniżej prezentujemy aranżację wnętrza, jaką przygotowaliśmy na konkurs na stałą ekspozycję w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Celem było to, by zwiedzający w pełni poczuli klimat epoki, w jaką chcemy ich przenieść. Projektowanie wnętrz dla muzeum czy innej placówki o charakterze wystawienniczym lub oświatowym musi opierać się na aspektach wizualnych, przyciągać uwagę zwiedzających oraz prezentować w oryginalny sposób poszczególne eksponaty. Nasz projekt charakteryzuje się lekką konstrukcją oraz dbałością o detale. Za pomocą konturów zaznaczyliśmy wygląd starej uliczki. Jasne oświetlenie pozwala dostrzec najmniejsze szczegóły. 

Aranżacja wnętrz muzealnych niesie ze sobą wiele ograniczeń. Trzeba wziąć pod uwagę przestrzeń, jaką się dysponuje, ilość eksponatów, jaka ma się w niej znaleźć. Należy znaleźć także miejsce na ekspozycję materiałów identyfikacji wizualnej: logotypów, opisów, broszur, katalogów itd. Cała ścieżka dydaktyczna musi być klarowna i zrozumiała dla zwiedzających. Projektowanie takiej przestrzeni powinno wymusić logiczne poruszanie się po przestrzeni wystawienniczej i sprawiać, by osoby zwiedzające nie czuły się przytłoczone ani zagubione. W ramach naszego projektu dokonaliśmy również aranżacji imitującej wnętrze starej fabryki i używanych niegdyś w niej maszyn. Przy opracowywaniu tego typu ekspozycji bardzo ważna jest współpraca zespołu projektowego z pracownikiem merytorycznym muzeum, który sprawdzi, czy prezentowany projekt nie odbiega od standardów i przede wszystkim – czy odpowiada stanowi faktycznemu przedstawianych przedmiotów lub miejsc. Najlepiej, aby zaprojektowane wnętrza i wartości, jakie można wynieść ze zwiedzania, zachęcały do ponownego odwiedzenia muzeum.